Ushqimet më të shëndetshme në botë

Renditën ushqimet më të mira në botë, studiuesit pasi analizuan më shumë se 1,000 ushqime të papërpunuara.

Bajamet
Vlera ushqyese: 97
Bajamet, të pasura në monoacide yndyrore të pangopura, përmirësojnë shëndetin kardiovaskular dhe ndihmojnë në luftën kundër diabetit.

Cherimoya 
Vlera ushqyese: 96
Cherimoya është frut tropikal me aromë ananasi e pasur me vitamina A, C, B1, B12 dhë kalium.

Mustak
Vlera ushqyese: 89
I pasur me proteina dhe yndyrna të ngopura.

Shojzë
Vlera ushqyese: 88
Shojza është peshk i ujërave të kripura dhe të ëmbla, me trup vezak e petashuq, gjithashtu burim i shkëlqyer i vitaminës B1.

Farat chia
Vlera ushqyese: 85
Përmbajnë sasi të lartë të fibrave dietike, proteina, acid a-linolenik, acid fenolik dhe vitamina.